Předpokládaná doba čtení: 4 minuty
Naše rychlá doba jde ruku v ruce s nezdravým životním stylem. Cesta ke změně může být i velmi jednoduchá – podpora zdravého a pravidelného zaměstnaneckého stravování.
Dnes máme díky různým vymoženostem vědy a medicíny možnost být zdravější než kdy jindy v minulosti. Jenže tomu tak není. Moderní výkonová doba na nás klade vysoké nároky a my trpíme stresem, nedostatkem pohybu a řadou civilizačních chorob. Naším nezdravým životním stylem pak ve velkém otřásla koronavirová krize a lockdowny.
Návrat ke zdraví je však mnohdy jednodušší, než myslíme. Prvním krokem a dobrým začátkem může být péče o naše každodenní stravování. Jídlo a jeho kvalita a pravidelnost ovlivňuje i únavu, kvalitu našeho spánku, nálady během dne a to, jaký výkon v práci podáváme. Zdravý oběd je proto naprostý základ.
Změna ve stravování je nutná
Strava má na náš každodenní život a fyzické i psychické zdraví obrovský vliv. Nejvíce chyb přitom vzniká během pracovní doby, ať už jde o špatnou skladbu jídla či nepravidelnost.
Období koronaviru a s ním spojený častý homeoffice odhalili, že pro mnoho zaměstnanců byl problém jakýkoli režim v oblasti jídla dodržovat. V jídelníčku převažovaly polotovary, mražená jídla a pečivo. To vše se odrazilo na psychickém a fyzickém zdraví zaměstnanců. Nejistá doba však pokračuje. Ekonomické problémy, dopady válečného konfliktu a všudypřítomná existenční nejistota vyžaduje náš dobrý zdravotní i psychický stav. Je tedy nejvyšší čas na změnu!
Pravidelný oběd v práci je víc, než si myslíme
Podle průzkumů je cílená podpora stravování v zaměstnání velmi efektivní a má pozitivní dopady pro zaměstnance i pro firmu. Ideální je oběd s možností výběru z více jídel, snědený v klidu. To potvrzuje i RNDr. Pavel Suchánek, výzkumný a vývojový pracovník IKEM – Institutu klinické a experimentální medicíny. „Vhodné je dopřát si oběd v restauraci, vychutnat si jej v klidu a v milé společnosti, třeba oblíbených kolegů. Již samotná změna prostředí a chvilkové odpoutání se od pracovních záležitostí, to vše spojené s „procházkou“ do restaurace, tělu i mysli prospěje. Důležité je však jíst s minimálním časovým stresem, protože pouze v klidu může organismus živiny dobře trávit a neukládá energii ze stravy do tzv. viscerálního neboli vnitrobřišního tuku. Ten výrazně ohrožuje naše zdraví, zvyšuje krevní tlak, riziko cukrovky 2. typu a celkově způsobuje tzv. celotělový dlouhodobý zánět,“ dodává.
Nepravidelné a nekvalitní stravování má souvislost s rozvojem nemocí, převážně civilizačních chorob, jako je vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, obezita a cukrovka 2. typu. „Z vlastní zkušenosti z práce na covidovém JIPu vím, že nejvíce ohroženou skupinou s těžkým průběhem covidu byli lidé s obezitou a cukrovkou 2. typu, tedy onemocněními, které velmi úzce souvisí s kvalitou i množstvím stravy,“ doplňuje RNDr. Suchánek.
Je jasné, že v některých situacích je stravování složitější, např. při práci na směny, u zaměstnanců s nepravidelnou pracovní dobou, na pracovních cestách nebo u několikahodinových meetingů. Vše je ale řešitelné. Práce na směny, zejména večer a v noci, také vyžaduje mírně odlišný jídelníček. Důležité je mít vždy možnost kvalitní a vhodné stravy.
Nejjednodušší podporu stravování přináší elektronické stravenky
Jednoduchým řešením podpory zaměstnaneckého stravování jsou elektronické stravenky, např. eStravenka. Tato moderní forma podpoří obědvání zaměstnanců v pracovní době a přináší také řadu benefitů pro zaměstnavatele i samotné zaměstnance.