Předpokládaná doba čtení: 2 minuty
Více než 70 % českých zaměstnanců vnímá dopad své práce na fyzické a psychické zdraví. Firmy by to už neměly dál přehlížet. Roste totiž i zájem samotných pracovníků o zdravotní zaměstnanecké benefity, které budou pro firmy nutností v rámci udržení konkurenceschopnosti na trhu práce.
Zajímá vás, jak můžete svým zaměstnancům pomoci i vy, ale nevíte si s nastavením benefitů rady? Jsme tu pro vás.
Vnímají čeští zaměstnanci dopady své práce na zdraví? I této otázce se věnoval aktuální průzkum Barometr zaměstnanců, který realizovala společnost Up Česká republika mezi více než tisícovkou respondentů z tuzemských firem.
Péči o zdraví a firemní benefity by firmy už neměly zanedbávat
Vliv práce na fyzické zdraví vnímá 7 z 10 Čechů, na duševní kondici pak 6 z 10. V obou případech převažují ty negativní dopady. Není proto divu, že se i samotní pracovníci začínají více zajímat o zdravotní benefity od zaměstnavatelů, které by situaci pomohly kompenzovat. Právě letos se zaměstnanci na své zdraví a prevenci zaměřují ještě více. Meziročně jejich zájem o zdravotní benefity stoupl a doslova renesancí prošel zájem o příspěvek na stravovaní.
Velkorysá péče o zaměstnance a jejich zdraví se stává trendem, který nejde přehlížet a začíná převyšovat dokonce i materiální výhody a kariérní postup. Přestože má taková péče dlouhodobý přínos i pro samotné firmy, bývá stále opomíjena.
V práci trpí fyzické zdraví u 51 % zaměstnanců
Negativní vliv práce na fyzické zdraví se netýká jen náročných manuálních profesí, ale i kancelářských profesí a úředníků. Celkově si negativní dopady práce na fyzické zdraví uvědomuje až 51 % zaměstnanců.
A jak pracovníci hodnotí péči zaměstnavatele v oblasti fyzického zdraví? Celé 2/5 jsou přesvědčeny, že jejich firma tuto oblast zcela opomíjí a jen 1/3 má k dispozici drobné zdravotní benefity. Naopak nadstandardně péči zaměstnavatele hodnotí pouhých 14 % dotázaných.
Jak je na tom péče o duševní kondici?
Ne o mnoho lépe. Permanentní tlak, stres a dlouhodobý pokles reálných mezd mají na psychiku jednoznačně negativní dopad. Většina zaměstnavatelů to ale přehlíží a podporu duševního zdraví zanedbává ještě víc než podporu zdraví fyzického.
Barometr ukazuje, že skoro 2/5 zaměstnanců způsobuje práce spíše stres a oslabení psychické kondice a jen necelá 1/4 má z práce převážně radost a pocit uspokojení. Zcela výjimečný je pak pozitivní přínos práce na psychiku u generace Z.
Benefit program pro zdraví je pro zaměstnavatele velká příležitost
Pro firmy je podpora zdraví zajímavou příležitostí, jak na trhu práce vybočit z davu. Pomůže i při náboru nových, zejména pak těch mladších kandidátů. Péči o zdraví nepomohlo ani nedávné zastropování volnočasových benefitů. Ty navíc mohly zaměstnancům alespoň částečně kompenzovat snížení reálných mezd.
Nejjednodušší a efektní řešení pro zaměstnavatele jsou moderní benefity eStravenka a cafeteria systém eBenefity. Ty podpoří zdraví a psychiku zaměstnanců v mnoha variantách. Elektronické benefity navíc pracovníky baví a firma tak může pečovat i o motivaci zaměstnanců a firemní kulturu s aplikací Můj Up. Protože jde o daňově uznatelné benefity, jsou výhodné pro firmy i pro samotné zaměstnance.