Předpokládaná doba čtení: 2 minuty
Práce by měla člověka těšit. Pokud se v ní však objeví diskriminace nebo šikana, stává se nepříjemností a problémem. Podle průzkumu Barometr zaměstnanců se Češi s diskriminací a šikanou v práci setkávají. Nejvíce zaměstnavatelé řeší diskriminaci z hlediska pohlaví a věku.
Zajímá vás, jak můžete svým zaměstnancům pomoci i vy, ale nevíte si s nastavením benefitů rady? Jsme tu pro vás.
Práce má člověka nejen živit, ale měl by se v ní i cítit dobře. Ideálem je příjemné pracovní prostředí, fajn kolegové, rozumný šéf, se kterým se jde domluvit a oceňující balíček zaměstnaneckých benefitů. Někdy se však i v zaměstnání objeví situace, která nejsou příjemné a je nutné je řešit a vymezit se. Mezi takováto témata patří oblast diskriminace a šikany. To, že reálně existují, potvrzuje i průzkum Barometr zaměstnanců, který realizovala společnost Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem.
Šikana a diskriminace v práci
Za diskriminaci můžeme považovat nespravedlivé zacházení s určitými skupinami zaměstnanců, ať už jde o diskriminaci v souvislosti s věkem, pohlavím nebo národností. Barometr zaměstnanců ukazuje, že pokud se zaměstnavatel diskriminace dopouští, děje se pak spíše nevědomky. Často je to důsledek neinformovanosti, stereotypů a určitých zvyklostí z minulosti. I v takovémto případě má však být cílem firem toto chování co nejdříve vymýtit.
S diskriminací a šikanou se ve svém zaměstnání osobně setkalo 30 % zaměstnanců. Ať už jednou, či opakovaně. Další část dotázaných se o něčem podobném dozvěděla pouze zprostředkovaně „z druhé ruky“.
Více jak polovina zaměstnanců diskriminaci obecně jako problém nevidí. Trošku obezřetnější jsou v tom dvě nejmladší generace Z (narozená po roce 1996) a Y (tzv. mileniálové, narození mezi léty 1980 až 1995).
Řeší zaměstnavatelé tyto problémy?
Jasně se vymezit vůči diskriminaci a jiným typům nespravedlivého zacházení s určitými skupinami zaměstnanců je dnes trendem a standardem ve světě i u nás. Přibližně polovina zaměstnanců říká, že se jejich zaměstnavatel snaží diskriminaci předcházet. Každý dvacátý dokonce tvrdí, že to tzv. „trochu přehání“. Z průzkumu také vyplývá, že nejvíce se zaměstnavatelé věnují diskriminaci z hlediska pohlaví a věku. Tyto oblasti vnímají jako důležité i samotní zaměstnanci a soudí, že pokud by se měly firmy nějakým oblastem diskriminace věnovat ještě intenzivněji, jsou to právě tyto dvě. Většina zaměstnanců se také shoduje, že není nutné se více věnovat diskriminaci z hlediska rasy či národnosti nebo diskriminaci v souvislosti s jinou sexuální orientací či náboženstvím.
Jaké máte zkušenosti vy? Setkali jste se v zaměstnání s některým z těchto kontroverzních témat?