Předpokládaná doba čtení: 2 minuty
Psychické zdraví je nedílnou součástí našeho zdraví, bývá ale často opomíjeno. O dobrou psychickou kondici zaměstnanců by měly pečovat i firmy. Z průzkumu Barometr zaměstnanců totiž vyplynulo, že čtvrtina pracovníků vnímá ve své psychické kondici rezervy.
Nejen tělesné zdraví má vliv na náš život a práci. Velký dopad na něj má také náš duševní stav. A právě ten se u českých zaměstnanců rozhodl zkoumat nejnovější průzkum Barometr zaměstnanců, který realizovala společnost Up Česká republika mezi více jak tisíci zaměstnanci tuzemských firem.
Psychika je stejně důležitá, jako fyzické zdraví
Pokud firmy podporují zdraví svých pracovníků, věnují se spíš tomu fyzickému. Psychika je ale stejně důležitá. Jen bohužel není vidět, což může svádět k opomíjení této oblasti. V dnešní době se už naštěstí o různých psychických problémech mluví nahlas a toto téma přestává být tabu. Zaměstnance může trápit nadměrný stres, deprese, úzkosti, syndrom vyhoření nebo problémy s balancováním pracovního a osobního života.
Čtvrtina zaměstnanců nevnímá svou psychickou kondici jako ideální
Z průzkumu vyplynulo, že pouhá třetina dotázaných vnímá svůj psychický stav jako výborný nebo velmi dobrý. Naopak čtvrtina zaměstnanců vidí ve své duševní kondici rezervy. A právě u této skupiny by byl největší potenciál ke zlepšení jejich stavu, pokud by dostali od zaměstnavatele pomocnou ruku a podporu.
Nejvíce si na psychický stav stěžují zaměstnanci z generace Z
Generace Z patří k nejmladším zaměstnancům, kteří se narodili až po roce 1996. Vyrůstali již v době sociálních médií a paradoxně se mluví o tom, že přes častou online komunikaci zažívají pocity osamělosti. Ovlivnila je také rostoucí ekonomická i globální nejistota a zvýšený tlak na produktivitu, vzdělání a výkon. Jedinci z této generace bývají již dobře informování o tématech duševního zdraví, což může vést i k vyššímu uvědomění si vlastních problémů. Průzkum ukázal, že právě tato generace hodnotí svou psychickou kondici nejhůř a pomoc zaměstnavatele by nejvíce ocenila.
Péči o zdraví včetně psychické kondice by zaměstnavatelé neměli zanedbávat. Základem může být např. podpora pravidelného stravování zaměstnanců pomocí stravenkové karty eStravenka nebo volnočasové eBenefity, které podpoří work-life balance. Vyzkoušet můžete i některé z mnoha funkcí aplikace Můj Up, které povedou k otevřenější a transparentní firemní kultuře.