Předpokládaná doba čtení: 2 minuty
Nemoc zaměstnanců a fyzické zdraví jsou v českých firmách častým tématem. Průzkum Barometr zaměstnanců ukázal, že 84 % zaměstnanců někdy pracuje i během nemoci. Je však lepší zaměřit se na prevenci a podporu zdraví například pomocí firemních benefitů.
Je běžné pracovat i při nemoci? Nejnovější Barometr zaměstnanců od společnosti Up Česká republika otevřel i tuto otázku a zjišťoval situaci mezi více jak tisíci zaměstnanci českých firem.
Práce při nemoci je celkem běžná
Průzkum ukázal, že 84 % zaměstnanců alespoň někdy při nemoci pracuje. Pro 44 % zaměstnanců (častěji vysokoškolsky vzdělaných) je práce při nemoci běžnou praxí. Pětina dotázaných dokonce uvádí, že pracují v podstatě pokaždé, když jsou nemocní.
25 % pak říká, že se jim takováto situace stane někdy, čili není to pravidlem. A během nemoci nemusel nikdy pracovat jen zhruba 1 ze 30 zaměstnanců.
Pracovní aktivita nemocných je typická pro moderní pracovní kulturu
To, že nemocní zaměstnanci pokračují v práci, i když by měli být doma v klidu a léčit se, je bohužel v dnešní době časté. Objevuje se i pojem „presenteismus“. Tento termín souvisí s výkonovou pracovní kulturou, která klade důraz na neustálou přítomnost a stabilně vysoké pracovní nasazení. Do častější práce při nemoci se mohl promítnout i fenomén home office, při kterém zaměstnanci pracují z domova.
Práce při nemoci s sebou nese i zdravotní rizika, a to jak pro zaměstnance, který riskuje zhoršení zdravotního stavu a delší rekonvalescenci, tak i pro ostatní kolegy a klienty, které může nemocný v některých případech ohrozit. Práce při nemoci bývá i méně efektivní, výkon nemocného je logicky nižší a vyšší může být naopak např. chybovost. Pokud by neléčením nemoci došlo k dlouhodobému snížení výkonu, může to mít na firmu paradoxně horší ekonomický dopad než krátkodobá absence.
S nemocností pomůžou zaměstnanecké benefity
Firemní benefity eStravenka a eBenefity jsou tím nejjednodušším způsobem, jak podpořit zdraví zaměstnanců a snížit nemocnost. Díky stravenkové kartě eStravenka budou mít zaměstnanci možnost pravidelného stravování, což je základ zdraví. Volnočasové benefity eBenefity jim pak umožní odpočívat a relaxovat, ať už aktivním pohybem, nebo ve wellness, na masáži či rehabilitaci. Zaměstnanci si mohou pořídit i vitamíny a doplňky stravy z lékárny. A protože tělo i duch jsou spojené nádoby, relax si mohou dopřát i třeba ve formě knížky, hezkého filmu nebo koncertu.
Podpořte zdraví zaměstnanců zdravotními benefity
Od 1. ledna 2025 vstupuje v platnost nový daňový limit na zdravotní benefity. Každému zaměstnanci můžete poskytnout až 46 557 Kč ročně ve formě benefitů, a to bez daňové zátěže! Jak můžete tento limit využít?
Rozšíření nabídky v cafeterii eBenefity
Dejte zaměstnancům možnost volby – od masáží a fitness členství až po online terapie či zdravotní služby. Podpoříte jejich zdraví přesně podle jejich potřeb.
Zdravotní akce na míru – bez starostí
Vytvoříme pro vaše zaměstnance unikátní zdravotní program, který zajistí nejen prevenci, ale i pohodu na pracovišti.
- Preventivní vyšetření přímo u vás
- Workshopy o zdravém životním stylu
- Relaxační programy a další aktivity z našich balíčků.
Celou organizaci zařídíme my – od plánování až po realizaci. Vy se jen těšte na skvělé výsledky!
Investicí do zdraví přispějete k jejich spokojenosti, vyšší motivaci a produktivitě. Staňte se zaměstnavatelem, který si zdraví svých lidí opravdu váží!
Benefity eStravenka a eBenefity jsou propojené s aplikací Můj Up, která firmám nabízí spoustu cenných nástrojů k využití. Ty pomohou zachovat mj. i zdravý sociální kontakt se zaměstnanci, kteří pracují v hybridním režimu a na homeoffice. I oni si tak mohou užít feedback díky funkcionalitě Pochvaly, komunikovat s vedením s funkcí Zeptejte se zaměstnavatele, nebo se účastnit různých Anket či Měření spokojenosti.