Strach ve firmách: Čeho se nejvíc bojí 30 % zaměstnanců …je to i váš případ?

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 3 minuty

Rozkolísaný svět nám v roce 2022 nadělil energetickou krizi a inflaci utrženou z řetězu. Domácností, které už „nemají kam šetřit“, přibývá raketovým tempem. Obavy ze ztráty zaměstnání sužují desítky tisíc zaměstnanců a v mnoha firmách se šíří „špatná nálada“. Přesto je i v této době strach nejhorším rádcem. A týká se, jak už asi tušíte, otázky peněz resp. zvýšení mzdy.


Přestože podle dat z Barometru zaměstnanců jasně vyplývá, že požádat nadřízené o vyšší mzdu plánovalo od začátku roku 40 % zaměstnanců, většina z nich tak dosud neučinila.

A k vlastní škodě možná ani neučiní. Nejčastěji kvůli následujícím obavám:

  • Hněv nadřízeného
  • Ztráta práce
  • Odsouzení ze strany kolegů
  • Finanční postih

Peníze jsou prostě dodnes v mnoha firmách velmi citlivé téma, v některých dokonce naprosté tabu. Obzvláště bojácné jsou v tomto ohledu ženy a zaměstnanci malých firem.

„Radši odejdu, než abych si řekl/a o víc peněz.“

Pokud takto přemýšlíte i vy, zpozorněte. Bojíte-li se otázku mzdy vůbec otevřít, ukazuje to obvykle na větší problém s komunikací ve firmě nebo týmu. Pro šéfy a HR to bez přehánění představuje hrozbu: Zaměstnanci často raději pracovní místo opustí, než aby svou situaci v rámci firmy řešili aktivně. Nechtějí podstupovat nepříjemné rozhovory, riskovat zklamání – a následnou demotivaci.

Hitparáda strachů a tabu

Mluvit se svým nadřízeným o všem může jen 43 % zaměstnanců, ostatní mají z něčeho strach či ostych. A výše odměny je sice hlavním obávaným tématem, ale rozhodně ne jediným. Středně problematickými tématy jsou pro část zaměstnanců chování, náplň práce a kompetence, dále osobní záležitosti, benefity a bonusy, ale také možnosti povýšení.

Za nejméně ožehavá témata lze považovat dovolenou, pracovní dobu a budoucnost firmy, byť i tyto zásadní otázky vzbuzují u části zaměstnanců obavy.

Největším tabu je ovšem sexuální orientace, a to pro 22 % oslovených. 40 % zaměstnanců pak toto téma v práci nediskutuje, přestože tomu podle nich nic nebrání. Tématu sexuální orientace coby tabu dýchají na paty otázky genderové rovnosti a sociálních, etnických a národnostních rozdílů s „pěknými“ 15 %.

Bramborovou příčku pak obsadilo téma výše platu. Celých 14 % ho dodnes považuje ve firmě za tabu a o svých mzdách se s kolegy vůbec nebaví. A to i přesto, že platy všech zaměstnanců už běžně zveřejňují nejrůznější (velké) české i zahraniční společnosti.

Najčastější tabu ve firmách
Najčastější tabu ve firmách - graf

Bojíte se konfrontace? Zeptejte se on-line!

Celou oblast komunikace mezi šéfem a zaměstnanci poznamenala hybridizace práce (kombinace času na pracovišti a práce z domova). Zároveň ale přinesla nové způsoby, které zaměstnancům umožňují s nadřízenými nebo s HR oddělením komunikovat on-line.

Pro mnoho lidí je on-line forma mnohem příjemnější a pohodlnější než komunikace tváří v tvář. Díky oficiálnímu komunikačnímu kanálu navíc zachováte „firemní štábní kulturu.“

Povzbuzení na závěr

Uvědomte si: Když se nezeptáte, „ne“ máte jisté (nic se nezmění, protože šéf třeba ani netuší, že jste nespokojeni). Zato když se odhodláte a otevřeně s nadřízeným proberete, co vás trápí, dost možná získáte „ano“.

Naši předkové to vyjádřili jadrněji příslovím „líná huba, holé neštěstí“. Tak hlavu vzhůru a ostych stranou – váš život je jen a jen ve vašich rukou.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…