Předpokládaná doba čtení: 2 minuty
„Pandemie se stala živnou půdou pro rozvoj závislostí a nejedná se zdaleka pouze o drogy a alkohol. Je také prokázáno, že od počátku pandemie vzrostla v rámci domácností míra agrese, a to velmi často vlivem zvýšené konzumace alkoholu. Není divu, že se postupem času stále více lidí uchyluje k odborné péči o své psychické zdraví,“ říká Petra Prchlíková, obchodní ředitelka Up ČR.
Zaměstnanecké benefity, rok 2022? Kadeřník i psycholog…
To, co stačilo při prvním lockdownu – on-line lekce jógy, jídlo až domů, kadeřník nebo vitaminové dny, přestalo na podzim roku 2021 stačit. Všímaví manažeři se začali se zaměstnanci více bavit o jejich problémech a často se k firemním schůzkám připojil i psycholog.
Mnozí zaměstnavatelé zařadili do benefitů i osobní konzultace s psychologem on-line. „Forma pohovoru přímo ze známého a bezpečného prostředí se stala mezi lidmi oblíbenou. Možnost pohovořit o svých problémech s odborníkem může sloužit i jako prevence právě před rozvojem závislostí. Zároveň tento způsob péče o duševní zdraví často pomůže vyřešit akutní problém oproti technikám ke zvládání stresu, které často vyžadují čas k osvojení dovedností,“ říká Prchlíková.
Psychologická pomoc se tak postupně dostává mezi nejžádanější benefity. Některou z jejích forem zařazuje do repertoáru postupně většina firem. Některé mají takové téma i jako součást povinných školení.
„Přestože se podobné kurzy začínají objevovat i v nabídce firemních benefitů a z vedení firem je o jejich zařazení zájem, samotní zaměstnanci jsou často zdrženlivější. Je proto vhodné přivést experty přímo do firmy a ukázat zaměstnancům, v čem tyto techniky spočívají a jak jim mohou pomoci najít cestu ke spokojenějšímu životu,“ pokračuje Petra Prchlíková.