5 tipů, jak okamžitě přilepšit zaměstnancům „ždímaným“ inflací

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 4 minuty

Řekněme si to rovnou a bez obalu: Očekávání mnohých zaměstnanců, že jim zaměstnavatel navýší mzdu tak, aby pokryla inflaci, je z říše snů. A z hlediska ekonomie cesta do pekel. Zaměstnavatelé však mají už teď v ruce pár trumfů, jak svým lidem účinně pomoci. Bez administrativní zátěže, bez astronomických nákladů – zato ale doslova „přes noc“ a s vyšší daňovou úlevou. Pojďme se mrknout, o co jde.

žena nakupuje
Chudneme. Jak na to reagují zaměstnavatelé?

Naprosto chápeme, že zaměstnanci od svých zaměstnavatelů očekávají nějakou formu pomoci – podle údajů ČSÚ reálná mzda klesla meziročně o téměř 10 %. Češi tak zchudli nejvíce od roku 1993. Většina zaměstnavatelů v téhle situaci… nedělá nic. V našem průzkumu přes 60 % zaměstnanců uvedlo, že jejich zaměstnavatel s žádnými většími odměnami dosud nepřišel. Avšak i mezi těmi 40 % lidí, kterým už zaměstnavatel nějak přilepšil, je s rozsahem této podpory spokojena pouhá polovina.

Většina oslovených lidí si myslí, že mzda by měla růst minimálně stejně rychle jako inflace. A to je představa z ideálního světa, která nemá se zdravou a fungující ekonomikou nic společného.

„Řeckou cestou“ nechce jít nikdo

Pokud by zaměstnavatelé v duchu naivních ekonomických představ některých zaměstnanců zvýšili mzdy tak, aby pokryly inflaci, museli by drasticky snížit stavy – a do pár měsíců by pravděpodobně stejně zkrachovali. A pak nebude žádná výplata pro nikoho, zato úřady práce budou praskat ve švech a kulhající domácí ekonomika dostane další tvrdou ránu. Navíc celkovou inflaci by plošné zvyšování mezd urychlilo tak, že bychom mohli „do roka a do dne“ být v situaci Řecka model 2010. Což opravdu nechceme.

Zároveň každý chápeme, že zdaleka nejdůležitější je „mít co dát doma na stůl“. A právě potraviny zdražily bez přehánění šokově.

Navýšení příspěvku na stravování pomůže firmě i lidem

Potraviny kvůli nevídanému zdražování vstupů (energie, palivo, hnojiva atd.) postihla drahota možná nejvíce ze všech odvětví. Pokud se například stravujete v restauracích, asi jste zaznamenali zdražování obědů, často se zmenšily porce a není výjimkou ani znatelně horší kvalita jídel.

Při nákupu potravin pak vítězí výhodné nabídky na úkor kvality. Jako ideální forma podpory, která lidem vytrhne trn z paty, je jednoznačně účelový příspěvek na stravování. A zvlášť nyní, když Ministerstvo práce a sociálních věcí navýšilo daňově optimální nominální hodnoty stravenky ze 150 na 180 korun. Jde o řešení výhodné pro obě strany: firma díky tomu odepíše více z daňového základu a zaměstnancům se zvýší kupní síla. A spokojeni jsou všichni.

Příspěvkem na stravování však možnosti pomoci zaměstnancům teprve začínají.

S Můj Up svým lidem pomůžete na mnoha frontách

Tak složitá době, jakou zažíváme, nutí zaměstnavatele být v pomoci svým lidem v dobrém smyslu slova kreativní. Každý zaměstnanec má své potřeby, a proto je třeba hledat alternativy odměňování. A právě tady může velmi pomoci motivační platforma Můj Up. Přes Můj Up můžete zaměstnancům distribuovat různé formy účelových příspěvků, zejména na:

  • Stravování (jak o tom byla řeč výše),
  • Dopravu
  • Sport a kulturu
  • Věrnostní či slevové programy
  • Cashbacky

To vše na pár kliknutí přímo v aplikace, bez otravného papírování, cíleně, s ohledem na potřeby jednotlivých zaměstnanců – a hlavně bez zbytečných průtahů.

Protože právě okamžitá pomoc je v napjaté situaci rodin mnoha zaměstnanců zásadní. S Můj Up máte v ruce nástroj, díky němuž můžete mnohé zachránit. A začít s tím můžete už dnes.

Pokud potřebujete poradit, jak využít Můj Up pro zlepšení situaci (a motivace) vašich lidí, ozvěte se nám, rádi vám vše vysvětlíme a poradíme.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…